Wybory w Towarzystwie Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

W dniu 25 marca 2010 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym podsumowano działalność Towarzystwa w latach 2008-2010 i wybrano nowe władze stowarzyszenia na kadencję 2010-2012.
Działalność Towarzystwa w minionych dwu latach była niezwykle aktywna i owocna. Realizując cele statutowe Towarzystwo upowszechniało wiedzę o dziejach i kulturze naszej części Ziemi Cieszyńskiej oraz wzbogacało zbiory Izby Regionalnej - małego miejskiego muzeum.

Dużym wysiłkiem i rzetelną prac Towarzystwa wspólnie z Miejskim Domem Kultury, Urzędem miasta i starostwem powiatowym zorganizowano V Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych. Liczni miłośnicy regionu wysoko ocenili jego przebieg, organizacje i efekty. W minionych dwóch latach społeczność naszego regionu otrzymała trzy cenne ksiązki: ”Z dziejów oświaty Czechowi-Dziedzic”, „50-lecie zorganizowanego ruchu regionalnego w Czechowicach-Dziedzicach” oraz pierwszy w dziejach naszego miasta przewodnik pt.: ”Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach”. W prasie, Internecie i „ Kalendarzu Cieszyńskim” ukazało się wiele artykułów z dziejów regionu. Wydano nową serię widokówek (9 wzorów w dużym nakładzie).

Towarzystwo zorganizowało wystawy: „ks. Antoni Janusz, czechowiczanin autor „KANCJONAŁU” oraz na 90-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Spotkania z regionalistami Zarzecza, Międzyrzecza i zwiedzającymi Izbę Regionalną poszerzyły wiedzę o naszej ziemi. Wzbogaciły się zbiory Izby Regionalnej o nowe zabytki, ksiązki o regionie i obrazy. Nasze cenne zbiory eksponowane były w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie pt.: „Gospodarstwo”. Rolę Towarzystwa w krzewieniu kultury naszego regionu pozytywnie oceniła Kapituła Nagrody Starosty Bielskiego. Pan Józef Wrzoł został laureatem XI Edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Jóżefa Londzina (2009 rok). W poprzednim roku do tej Nagrody nominowano zespół regionalistów z Ligoty.

Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła gospodarkę finansową i wzorową dokumentację oraz wnioskowała o udzielenie ustępującym władzom absolutorium. Zebrani udzielili absolutorium.

W wyniku wyborów powołano władze Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic na kadencję 2010-2012. Zarząd:
Przewodniczący - Erwin Woźniak
z-cy przewodniczącego - Wincenty Koutny, Alojzy Biernat
skarbnik - Andrzej Jarczok
sekretarz - Leszek Zięba
członkowie zarządu; Barbara Pająk, Jerzy Giza, Tadeusz Lutak, Jen Berger, Stanisław Zagól, Dariusz Srogosz
Komisja rewizyjna
Przewodniczący-Mieczysław Handzlik, członkowie: Ewa Kmiecik-Wronowicz, Józef Wrzoł.

W imieniu wybranych i własnym za wybór do władz podziękował przewodniczący E. Woźniak.

Z ożywionej dyskusji zarysowano zadania na kadencję 2010-2012.
1. Upowszechnienie wiedzy o dziejach i kulturze naszego regionu poprzez różnorodne formy działalności,
2. Opracowanie i wydanie książek: ”Pamiętnik pociągu pancernego Hallerczyk”, „Czechowice-dziedzice w okresie międzywojennym”, „Słownik biograficzny Czechowic-Dziedzic”, publikacje w prasie, Internecie i innych wydawnictwach.
3. Zabiegać o poprawę wyposażenia i warunków lokalowych Izby Regionalnej, bowiem wielość eksponatów sprawia, że aktualnie jest to ekspozycja magazynowa
4. Zabiegać o nowych członków Towarzystwa szczególnie w formie wolontariuszy, sympatyków, wspomagających stowarzyszenie.