Kronika Sokolego Klubu Sportowego Grażyna

W archiwum Izby Regionalnej znajdują się trzy tomy kroniki Sokolego Klubu Sportowego „Grażyna” (po II wojnie światowej zmieniono nazwę klubu na KS ”Kolejarz”).

Przez prawie 100 lat na terenie Czechowic i Dziedzic działało wiele instytucji i organizacji, ale do czasów nam współczesnych pozostało niewiele źródeł pisanych świadczących o ich działalności, gdyż większość z nich zniszczył hitlerowski okupant. Stąd zachowane trzy tomy kroniki KS „Grażyna” są bezcennym źródłem wiedzy o miejscowym życiu sportowym. Na ich kartach zapisano nazwiska i dokonania wielu sportowców należących do sekcji KS„Grażyna” takich jak: gimnastyczna żeńska i męska, turystyczna, łyżwiarsko-hokejowa. Narciarska, a przede wszystkim piłki nożnej. W klubie działała także sekcja teatralna.

Ten ciekawy materiał historyczny czeka na rzetelne opracowania. Na ukazanie w pełnym świetle roli dziedzickiego gniazda „Sokoła” w walce o polskość, w budzeniu ducha narodowego, ugruntowania patriotyzmu i bezinteresownej pracy dla najbliższego środowiska. Ośrodkiem ”Sokoła” był Dom Narodowy, który powstał w 1924 roku w jednym z baraków pozostałych po zlikwidowanym szpitalu wojskowym. Budynek ten dzisiaj już nie istnieje, a stał kiedyś u zbiegu dzisiejszej ul. Jana III Sobieskiego i ul. Z. Krasińskiego.
Kronika Sokolego Klubu Sportowego Grażyna